Haber Detayı
02 Mayıs 2016 - Pazartesi 01:32
 
Akıllı telefonlardaki 5 devrimsel yenilik!
Mobil uygulamalar, oyunlar, gelişmiş kamera teknolojileri, 4K video çekimi, çift kameralı telefonlar derken artık akıllı telefonların özellikleri giderek artmaya başladı.Eğitim, sağlık, eğlence ve iş dünyasının içerisinde olan mobil ürünler çok sayıda yeni teknolojinin gelişmesinde öncü oldu.
TEKNOLOJİ Haberi


Parmak izi okuma teknolojisi

Akıllı telefonların kilit ekranı için tasarlanan parmak içi teknolojileri yıllardır farklı alanlarda kullanılıyordu.

Ancak mobil ürünler ile birlikte oldukça yaygınlaştı. Günümüzde artık akıllı telefonların parmak izi okuyan sensörleri ile alışveriş yapabiliyor ve kişisel verilerimizin gizliliğini güvence altına alabiliyoruz.

Hızlı şarj ve kablosuz şarj teknolojileri

Mobil teknolojilerin en önemli sorunu olan batarya aslında ciddi bir ikilem. Tüketiciler olarak bizler cihazların daha fazla incelmesini ve aynı zamanda daha uzun süre pil ömrü sunmasını istiyoruz. İkisi bir arada sunulamasa da hızlı ve kablosuz şarj teknolojileri işimizi oldukça kolaylaştırıyor.

Günümüz akıllı telefonlarının bir kısmı tüm bataryasını 1 saat içerisinde şarj edebiliyor. Ayrıca uygun aksesuarlar ile bunu Qi standardında kablosuz olarak yapabiliyor.

Yüksek çözünürlüklü ekran panelleri

Ekran bir akıllı telefonun en temel bileşenlerinden. Cihazı kullanmak ancak en sık ihtiyaç duyduğumuz bu detay belkide mobil teknolojiler arasında en dikkat çekici olanı.

Artık bir akıllı telefonda 4K ekran çözünürlüğünü görmek mümkün. Bunun yanı sıra parlaklık, IPS ve AMOLED gibi teknolojiler ile aslında son derece kaliteli ekran panelleri elimizin altında. Ve her geçen gün giderek gelişmeye devam ediyor.

OIS ve 4K kamera teknolojileri

Fotoğraf ve video çekimi de akıllı telefonların en önemli özelliklerinden. Full HD video kaydı bir yana dursun artık güncel tüm telefonlar 4K çözünürlükte videolar kaydedebiliyor. Çekilen bu videoları oynatamayan bilgisayarlar bile mevcut.

Diğer yandan video kalitesini artırmak adına ihtiyaç duyulan OIS yani optik görüntü sabitleme özelliği de artık son derece yaygın. Bu sayede titreşimsiz videolar çekmek mümkün.

Kıvrımlı, eğimli ekranlar

Belkide en dikkat çeken, en çok heyecan uyandıran özelliklerden biri ise eğimli, kıvrımlı ekranlar. Özellikle Samsung markası tarafından ön plana çıkarılan bu özellik ile alıştığımız ekran kavramı değişiyor.

Bazı telefonlarda ekran, eğimli olabiliyor ve bu eğimli kısım ana ekrandan bağımsız çalışabiliyor. Örneği telefonunuz masanın üzerindeyken sadece eğimli kısmından saat ve bildirim gibi detayları görmek mümkün oluyor.

 

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Akıllı, telefonlardaki, 5, devrimsel, yenilik!,
Haber Videosu
Yorumlar