Haber Detayı
27 Kasım 2016 - Pazar 00:48
 
Binali Yıldırım OHAL'in kalkacağı tarihi açıkladı
AP'nin müzakereleri dondurma kararını değerlendiren Başbakan Yıldırım "Bu kararın hiçbir anlamı yok. Kendi kendilerine gelin güvey oluyorlar. AP bu kararla kendini küçük düşürmekten başka hiçbir şey yapmamıştır" dedi. Yıldırım, OHAL'in 2017 yılında kalkacağını duyurdu.
SİYASET Haberi


Başbakan Binali Yıldırım, İstanbul Sağlık Fuarı'nın kapanış programında konuştu.

Yıldırım "Cumhurbaşkanlığı sistemiyle ilgili sınırlı değişikliğimizi yapıp yolumuza devam edeceğiz" açıklaması yaptı. 2017'de OHAL'in kalkacağını belirten Yıldırım, 2019'a kadar seçim olmayacağını ifade etti.

Yıldırım'ın açıklamalarından satır başları şöyle: 

OHAL 2017'DE KALKACAK

İnşallah 2017'den itibaren yatırımlara, üretime daha fazla kaynak ayıracağız. OHAL'in şartları da ortadan kalkmış olacak. Cumhurbaşkanlığı Sistemi ile ilgili de sınırlı değişikliği yapıp yolumuza devam edeceğiz. 2019'a kadar seçim meçim yok.

 

TRUMP SONRASI DALGALANMA YAŞANIYOR

Trump sonrası dalgalanma yaşanıyor. Bunu kalıcı olarak görmek büyük hatadır. Temeli sağlam bir ekonomiye sahip olduğumuzu bütün vatandaşlarımız bilsin. Piyasaların, yatırımcıların ufak da olsa tedirginliklerini gidermek görevimiz. Tedbirleri aldık. İki boyutu var. Bir parasal tedbirler, bunlarla ilgili Merkez Bankası çalışmalarını yapıyoruz. Biz de bu dönemde dövize olan ihtiyaçta bir sıkıntı yaşanmaması için önlemler aldık. Devletin yaptığı sözleşmeleri dolardan Türk parasına çeviriyoruz. 5 milyar dolarlık kaynağın piyasadan çekilmemesi anlamına geliyor. Merkez Bankası'ndan döviz alanların borcu öderken döviz yerine Türk parası ödenmesi kolaylığı getirdik. Bu da 2 milyar dolar. Türkiye içinde yapılacak sözleşmelerin de Türk parası üzerinden yapılması kararı aldık. Bütün bunları toplayınca kısa ve orta vadede 10 milyar dolarlık kaynağı piyasanın emrine vermiş oluyoruz. Dalgalanma bütün dünyada var olan durum ve geçici bir durum."

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Binali, Yıldırım, OHAL'in, kalkacağı, tarihi, açıkladı,
Haber Videosu
Yorumlar