Haber Detayı
17 Ekim 2015 - Cumartesi 11:47
 
Çalışanların İş Yerine Bağlılığı için 10 Beklentisi
İş hayatında insanların çalıştıkları kurum veya şirket içerisinde daha uzun süreli kalması için gereken 10 madde...
DİĞER Haberi


1. Maaş

Özellikle metropol kentlerde yaşayanların geçim sıkıntıları çekmemek için çalışma hayatlarında en öncelikli gelen konulardan birisi. Bekar yada evli olsun çalışan kişi hem kendi geçimini hem de aile geçimini ve rahatlığı açısından iyi maaşlı işleri her zaman daha çok tercih ediliyor. Eğer çalışanlar iyi maaş aldığını düşündükleri bir iş yerinde çalışıyor ise işe olan bağlılığı daha üst seviyede olmaktadır.

2. Kılavuz / Danışman

İşe yeni başlayan çalışanlar kendilerine işi öğrenme ve iş hayatını anlama açısından her zaman kendilerine kılavuz olacak birilerini çalışma arkadaşları arasında görmek isterler. Hatta tecrübeli kişiler bile yeni başlayanlar gibi bazı sorunların çözümü için ya da bazı kararları alabilmek için iş arkadaşları ve patronları arasında kendilerine kılavuzluk ve danışmanlık yapabilecek birilerin olması onları daha rahat ve stressiz bir çalışma ortamı kazandırır. Böylece bu kişilerin işe bağlılığı yüksek seviyede devam etmektedir.

3. Mücadele

Çalışanların ya bir hedef doğrultusunda ya da birbirleri ile yarış halinde olacağı bir mücadele ortamında insanların hem daha verimli hem de işlerine daha da bağlı olarak çalışmaktadırlar. Bu yüzden çalışanlar mücadele ortamı olmayan işlerden çabuk sıkılır ve işe olan bağlılıkları gittikçe azalmaya başlamaktadır.

4. Terfi

 

Başarılı çalışanların iş bağlılıklarını arttırmak ve elde tutmak için en önemli olaylardan biri de başarılarına karşı onları terfi ettirmektir. Bu şekilde onları hem onurlandırmış olup hem de ödüllendirilmiş olunmaktadır. Genel olarak hırslı ve istekli çalışanların işe bağlılıklarının artmasında ki en önemli durum terfilerinin belirlenen biçimde ya da başarılarına göre daha hızlı olmasından geçmektedir.
 

5. Katılım

Çalışanların yaptıkları proje veya işlerle ilgili olarak düzenlenen toplantılarda, sunumlarda ve müşteri ile görüşmelerde katılımını sağlamak ve onlara bu platformlarda söz hakkı verip önemsendiklerini göstermek ve işlere olan ilgilerini arttırmaktır. Bu organizasyonlara katılımın sağlanması ile birlikte çalışanların işe olan bağlılıkları da aynı doğrultuda arttırmaktadır.

6. Takdir

Yapılan başarılı işlerden ve projelerden sonra çalışanlar kendilerinden daha üst mevki de olan müdürlerinden ya da patronları tarafından takdir edildikleri zaman kendilerinin önemsendiğini anlamakta ve kendilerine daha çok güven gelmektedir. Böylece çalışanların hem müdürlerine, hem patronlarına ve hem de işlerine olan bağlılıkları daha da kuvvetlenmektedir.

7. Değer

 

Her insanın olduğu gibi çalışanlarda her zaman aynı tempoda ve aynı duygu durumunda olmamaktadır. Bu durumlarda gerek müdürler olsun, gerekse patronlar olsun çalışanlarına karşı dostça hal hatırlarını sormaları, bir problemlerinin olup olmadıklarını öğrenmeye çalışmaları kendilerine verilen değeri ve insanlığı göstermektedir. Böylece karşılıklı olarak hem saygı ve sevgi değerleri yükselmekte hem de çalışanların işe olan bağlılıkları artmaktadır.

8. Misyon

Çalışanlara yönelik açık ve anlaşılır şekilde motive edici, uygulanabilirliği yüksek ve kendilerini ait hissedecek misyon ve görevler verilmelidir. Kişiye ait gösterilen ve verilen misyon doğrultusunda şirket içerisinde görev alıp bu doğrultuda çalışmaları sonucunda çalışanların aitlik hislerinin arttığı dolayısıyla iş bağlılığı da artmakta ve gelişmektedir.

9. Güç

 

Çalışanlara kendi güçlerini öğretmek ve göstermek için yapmış oldukları standart işlerden daha çok kafa yormalarını gerektiren ve onların şuan ki oldukları mevkilerden daha üst seviyede proje ve işler içerisinde yetki vererek onları motive edici bir duruma yöneltmiş olunmaktadır. Böylece kendi gücünü öğrenen ve geliştiğini hisseden çalışanlar işlerine daha bağlı bir şekilde sarılmaktadır.

10. Güven

Normal hayatta olduğu gibi iş hayatında da en önemli konulardan biri karşılıklı güven hissiyatının oluşmasıdır. Bundan dolayı çalışanların öncelikle kendilerine güvenildiğini hmesi, kendinden üst yöneticilerine ve patronlarına karşı güven duygusunu barındırması onun işe olan bağlılığını ve çalışma azmini her zaman üst seviyede tutmayı sağlamaktadır.

 

 

 

 

 

 

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Çalışanların, İş, Yerine, Bağlılığı, için, 10, Beklentisi,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Anketler
İdeal lider nasıl olmalı?
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Akhisarspor
0
0
0
0
0
0
2
Trabzonspor
0
0
0
0
0
0
3
Sivasspor
0
0
0
0
0
0
4
MKE Ankaragücü
0
0
0
0
0
0
5
Medipol Başakşehir
0
0
0
0
0
0
6
Kayserispor
0
0
0
0
0
0
7
Kasımpaşa
0
0
0
0
0
0
8
Göztepe
0
0
0
0
0
0
9
Galatasaray
0
0
0
0
0
0
10
Fenerbahçe
0
0
0
0
0
0
11
Çaykur Rizespor
0
0
0
0
0
0
12
Bursaspor
0
0
0
0
0
0
13
BŞB Erzurumspor
0
0
0
0
0
0
14
Beşiktaş
0
0
0
0
0
0
15
Atiker Konyaspor
0
0
0
0
0
0
16
Antalyaspor
0
0
0
0
0
0
17
Alanyaspor
0
0
0
0
0
0
18
Yeni Malatyaspor
0
0
0
0
0
0
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
,