Haber Detayı
08 Temmuz 2015 - Çarşamba 16:34
 
Hasankeyf için UNESCO'ya yapılan başvurular Bakanlığa takıldı
Diyarbakır Surları ve Hevsel Bahçeleri'nin UNESCO tarafından "Dünya Kültür Mirası" listesine alınması üzerine gözler Hasankeyf'e çevrildi. Anadolu'nun en eski yerleşim yerlerinden biri olarak kabul edilen Hasankeyf için çevrecilerce yapılan başvurular, Kültür Bakanlığı engeline takılırken, belediyeler tarafından bu konuda bugüne kadar atılmış herhangi bir adım yok.
TURİZM Haberi


Almanya'nın Bonn kentinde düzenlenen UNESCO 39'uncu Dünya Miras Komitesi Toplantısı'nda, Diyarbakır Surları ve Hevsel Bahçeleri ile Efes Antik Kenti "Dünya Kültür Mirası" olarak tescillendi. Bunun üzerine gözler, Ilısu Barajı'nın tamamlanması ile sular altında kalması tehlikesi altında bulunan Hasankeyf'e çevrildi. AKP'li Hasankeyf Belediyesi'nin ve Batman Belediyesi'nin Hasankeyf'i korumaya dönük UNESCO'ya yapılmış başvuruları yokken, Batman Çevre Gönüller Derneği tarafından yapılan başvurular ise Kültür Bakanlığı engeline takıldı. 

Her an Hasankeyf'in sular altında kalacağına dair endişe taşıdıklarını ifade eden Batman Çevre Gönüllüler Derneği Başkanı Recep Kavuş, Hasankeyf'in korunması için Kültür Bakanlığı üzerinden UNESCO'ya üç kez başvurduklarını, ancak bu başvuruların tozlu raflarda kaldığını dile getirdi. 

Kavuş, Bakanlığın engelleme gerekçesinin ise Ilısu Barajı olduğunu belirtti. 

2001 yılında UNESCO'ya başvuru yaptığını, ancak bu başvurusunun kabul edilmemesi üzerine 2012 yılında başvurusunu yenilediğini belirten Kavuş, "UNESCO Başkanı'nı Hasankeyf'e davet ettik, risk altındaki tarihi değerlerimizi görmesi için. Kültür Bakanlığı'nın, Hasankeyf'in korunmasını engellediğini bildirdik. Buradan da olumlu bir sonuç alamadık" dedi. 

Hasankeyf'in UNESCO başvurusu tozlu raflarda

Kavuş, 2013 yılında da Doğa Derneği'nin, ülke içinde ve dışından getirdiği bilim insanların hazırladığı raporda, Hasankeyf'in UNESCO için taşıdığı kriterlerinin 10'undan 9'unu taşıdığı belirlendiğini, buna rağmen Kültür Bakanlığı'nın başvuruyu yine de UNESCO'ya göndermediğini de söyledi. Başvurularının şu an tozlu raflarında bekletildiğini kaydeden Kavuş, "Bu siyasi bir karardır. Eğer Türkiye ve Kürdistan'da bir yer Dünya Kültür Mirası listesine alınacaksa, bu Hasankeyf ve Dicle Vadisi'dir. Buraların tümü de tehdit altındadır. Biran önce bu başvuruların UNESCO'ya ulaştırması gerekir" diye konuştu. 

Kavuş, Diyarbakır Surları ve Hevsel Bahçeleri gibi Hasankeyf'in de UNESCO'ya girmesi için ciddi örgütlenme oluşturulması gerektiği ihtiyacı üzerinde de durdu. Kavuş, bu ihtiyaca rağmen kentteki sivil toplum örgütlerinin Hasankeyf konusunda bir türlü işbirliğini hayata geçiremediği eleştirisinde bulundu.

Ilısu Barajı projesinin Efkan Ala'nın, Batman Valisi iken gündeme geldiğini ve Hasankeyf'in devletin güvenlik hesaplarına kurban edildiğini dile getiren Kavuş, "Devlet, Hasankeyf'in anlam ve önemi sadece anlattı. Bir yönden de Hasankeyf, Ilısu Barajı altında bırakmak için müthiş bir çabaları var" dedi. 

Hasankeyf'in sular altında kalmasını istemeyen gönüllüler tarafından sosyal medya üzerinden Hasankeyf'in Dünya Kültür Mirası listesine alınması için, sosyal medya üzerinden "#hasankeyftounesco" hastagı ile kampanya da başlatıldı. 

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Hasankeyf, için, UNESCO'ya, yapılan, başvurular, Bakanlığa, takıldı,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Anketler
İdeal lider nasıl olmalı?
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
,