Yazı Detayı
31 Aralık 2015 - Perşembe 22:19
 
AHHH MİRAY...
İhsan GEYLANİ
geylanihsan@gmail.com
 
 

Ansızın bedeninden içeri giren kurşunun sıcaklığını hti. Nereden aldığını umursamadı kurşunu ve sırtını yıkılmaya yüz tutmuş binalara dönüp bebeğine baktı çaresizce. Küçücük bedeninden içeri sızmış kurşunu aradı elinde zekâ küpünü çevirircesine. Gördü görmeyi en son dileyeceği yaraya bakarak. Bir ah çekti avazı çıkarcasına. Kendi acısından sıyrılıp, bebeğinin acısına sarılırcasına. Ağrısına, acısına dayanamayan bedeni serildi yere. Bir feryada bin ah ile koştular yanlarına.

İçeri de oturmuş odanın en köşesinde sessizce dışarıyı dinliyordu Ramazan dede. Elinde doksan dokuzluk tespihlerinin birbirleriyle olan ahengini dinliyordu. Dudaklarının arasında LA İLAHE İLLALLAH…  Yüreğinin içinde susmasını istediği kurşunlara bombalara Allah’tan dilenmeler. Günlerdir devam eden kaosun yabancısı değildi oysa. Vakti zaman da çok ama çok yaşamıştı bunun gibi ve buna benzer onlarca kaosu. Ama ne baba idi ne dede idi nede kayınbaba idi. Aklı yaşlanan bedeninde değildi. Aklı da duaları da geride bırakacaklarına idi. Daralan nefesini açacakmışçasına başında ki altı köşeli kasketinin altından kafasını kaşıdı. Düşüncelerini harmanlamak ister gibi. Ya da düşüncelerden kurtulmak ister gibi. Birden gelinin Cizre’nin kolyesi Botan nehrini durdururcasına yükselen feryadını duydu. Yıllara eşlik eden bedenini belki de hiçbir zaman bu kadar hızlı kaldırmamıştı ayağa. Dış kapıya yönelirken hala elinde sıkıyordu tespihlerini.  Kapının eşiğinde yan yana uzanan ve gelininin yalvarırcasına bakan gözlerine takıldı gözleri. Sonra koklamaya doyamadığı torununu gördü. Ufacık bedenini kırmızılar içinde. Oysa üzülüyordu gelinlikle göremeyecek diye.

Ambulans arandı fakat oraya kadar ulaşamayacaklarını ilettiler. Nusaybin caddesine kadar götürülmeli idi yaralılar. Ramazan dede Allah’tan güç ve kuvvet diledi avuçlarının içi yukarı bakarken. Ve torununu kucağına alıp gelininin kolundan ayağa kaldırarak hızlı hızlı yürümeye başladı. Yavaşlamanın Azrail’e yakınlaşma olduğunu biliyordu. Evlerinin dış kapısından hiçbir şeye aldırış etmeden yürüdü. Arkasında da önünde de yıkılmış olan şehre baktı. Gözlerinin altında tuzlu gözyaşları ile. Nefes nefese kalmıştı.

Birden durdu… Nereden geldiğini anlamadığı, bedenin neresinden içeri girdiğini bilmediği kurşuna ev sahipliği yapmıştı. Yığıldı birden yere. Düşerken dahi torununun incinmemesine dikkat edercesine yığıldı. Gelini de düşmüştü hemen sağına yarım metre uzağına. Devriliyordu. Devrilmişti. Devirmişlerdi.  Koca bir çınarı küçük bir fidanın üstüne…

Mektubum sana Eyy yaradan

İncelmiş bedenler altında bedenim

Resmi siyah beyaz yaşamadığım hayatın

Ansızın düşer yaşlı bir nefes yanıma

Yanı başımda canlar, giden canım yanında…

 

 

 
Etiketler: AHHH, MİRAY...,
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Anketler
İdeal lider nasıl olmalı?
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
,