Yazı Detayı
08 Şubat 2016 - Pazartesi 12:51
 
ÇOCUKLARLA ÇATIŞMA DEĞİL, DİYALOG GELİŞTİRMELİ
Bedrettin SIĞA
bedrettinsiga@gmail.com
 
 

Geleceğimiz olan çocuklara sahip çıkmak insani ve toplum olarak görevimizdir. Çocuk, geleceğin aynası ve ahiretin tarlasıdır. Tarlaya ne ekersen onu biçersin. Çocukla çocuklaşmak acaba hangi kültürde vardır? Yaşadıklarımız, geçmişten kaynaklı hatalar sonucu ekilen ekinin bu gün vücut bulan meyvesidir. Bu çocukları topluma kazandırmak için, adalet ve barışı önemsemeliyiz. Diyalog kurmalıyız. Yoksa hep birlikte kaybederiz. Şiddetle büyüyen çocukların, hayal edilen kıvama getirilmesi mümkün değildir. “Ne ekersen onu biçersin.” 8 Ekim'den sonra büyük bir gözaltı dalgası ve tutuklamalar başladı. Cizre'de hendekler ilk kez 8 Ekim sonrasında yaşanan gözaltı ve tutuklamalardan sonra kazıldı, barikatlar ilk kez bu süreçten sonra yükseldi. Amaç polisin, özel harekât timlerinin, askerin mahallelere, sokaklara girerek ev baskını yapmasını, istediğini gözaltına alıp götürmesini engellemekti. "Çocuklarınızı iyi eğitin ki yüce Allah sizleri affetsin." (Hadis)

Asıl olan, olayları yaşamak değil, doğru olarak anlamaktır. Bunun ilk ayağı da analizdir. İnsanın merkezde olmadığı sitemlerde, yönetim sistemi merkeze alarak görev yapar. Bu durumda da devletin bekası adı altında her türlü hukuksuzluk ve gayri insani tarz, kültür haline getirilir. Temel amaç Kürtlerin statü talebini görmezden gelmektir.

Bölgede yaşanan olaylara baktığımızda, çocuklar ile güvenlik güçlerinin karşı karşıya geldiklerini görüyoruz. Sorumluluk mevkiinde oturanların demeçlerine baktığımızda, her şey gülük gülistanlık olunca ve devletin ödev olarak önüne koyduğu güvenlik pekiştirince olayların biteceğini beyan ediyorlar. Acaba bu çocukların neden bu duruma geldikleri konusunda araştırma yapan, sorgulayan insani, hukuki ve geleceğin hürmeti adına sorumluluk taşıyanların bu şekilde hareket etme hakkı olmadığını dile getiren, neden sonuç ikileminde sorunun çözümünü gösteren ve sorumlulukla hareket eden akıl nerededir? Tamamen ego ve benlikle birlikte tekli sürüm/versiyon devrededir. (18.12.2014 Berkin Elvan'ın ölümünün kırkıncı gününde Taksim Meydanı'ndaki Atatürk Anıtı'na ekmek bırakmak isteyen 14 çocuğun davası 'terör propagandası' denilerek ağır cezaya gönderildi. Çocukları dövdükleri gerekçesiyle yargılanması istenen polisler içinse kovuşturmaya gerek görülmedi. Haber: İSMAİL SAYMAZ -ismail.saymaz@radikal.com.tr / Arşivi)

Bir türlü batının hasta adamlığından kurtulamadığımıza sebep zihniyetin hesap vermesi gerekirken, halen hesap sormalarını anlamakta güçlük çekiliyor. Cumhuriyet kurulurken, hedef çağdaş medeniyet seviyesi ülkelere ulaşmaktı. Geldiğimiz aşamaya sebep olanların hesap istemesi abestir, geleceğin karanlık olmasıdır. Karanlıktan kurtulmak için çaba sarf edelim ve geleceğimiz olan çocuklarla çocuklaşmak değil, diyalog kurarak fikirlerini öğrenelim. “Rüzgâr eken, fırtına biçer.”

Çatışmayı düşmanlık çerçevesinden çıkarıp, diyalog zeminine çevirelim. Yaşadıklarımız üzerinden değerlendirme yaptığımızda, çocuklar rehber ve yol gösterici olarak öne çıkmaktadırlar. Hâlbuki adı üzerindedir, çocuk. Demek ki bunların eğitime ve tecrübeye ihtiyaçları var. Bu konuda rehberliği büyükler yapmalıdır. Fakat olgunluktan ziyade olumsuzluklar devrededir. (Küçük Kara Balıklar/Güneydoğu'da Çocuk Olmak belgeseli 30 yıldır devam eden savaşı, çocukların ya da savaşın en şiddetli olduğu 90'lı yıllarda bu cehennemi çocuk olarak yaşayanların gözünden anlatıyor. 11 kişi, kendi öyküsünü anlatıyor. “Güneydoğu’da, hele de 90’lı yıllarda dünyaya gelmişseniz, sadece bebekliğinizi yaşarsınız, sadece 1 ve 5 yaş arasında çocuk olursunuz. 6 yaşından sonra sen artık büyüksün. 15’ten sonra zaten 40 yaşındasın...” Haber: HAKKI ÖZDAL  hakki.ozdal@radikal.com.tr/ Arşivi)

Barış ve adaletin hâkim olması için, sorumluluklarımızı hatırlayalım ve egodan kaçınalım. Gelecek BARIŞTADIR, ADALETTEDİR! Geleceğe yürüyelim. Birlikte barış ve adaleti hâkim kılalım. Birlikte Türkiye’yiz. Ayrıştırma, parçalanma tükenmektir. Var olalım.

"Akıllı insan nasihat ve öğütle, hayvanlar ise ancak dayakla eğitilir." (Hadis)

 
Etiketler: ÇOCUKLARLA, ÇATIŞMA, DEĞİL,, DİYALOG, GELİŞTİRMELİ,
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Anketler
İdeal lider nasıl olmalı?
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
,