Yazı Detayı
29 Aralık 2016 - Perşembe 15:29
 
İŞİ SENİN YAPMAN LAZIM
Bedrettin SIĞA
bedrettinsiga@gmail.com
 
 

Adamın biri baltasını bilemek için hadada/demirciye gider,  balta bileme ücretini sorar. Demirci, ücretin 10.00 TL.- olduğunu söyler. Ya size 15.00 TL.- verirsem, daha güzel bileceğim der demirci. Balta sahibi ya 20.00 TL.- verirsem, daha da güzel yapacağım. 25.00 TL.- verirsem! Demirci, ne kadar güzel bilesem de bilelim. İlahi baltayı senin kaldırıp oduna vurman lazımdır. Çünkü balta kendi kendine odunu kır(a)maz. Bir güç gereke kir, oda sensin.

Acaba hayatımızda bu tür örneklerden ne kadar ders alıyoruz. Yaşam şeklimiz bu gün gitti, yarın Allah kerimdir şeklindedir. Peki, üzerimize düşen sorumluluğu yerine getirerek, Allah yardımcımız olsun diye tevekkül ediyor muyuz? Yoksa sorumluluktan kaçarak mı tevekküle yöneliyoruz? Yaşam şeklimizi baz alarak hesaplaştığımızda, maalesef görevimizi ihmal ederek yaratana yöneliyoruz.

“Bu günün işini yarına bırakma” değişi üzerinde bir hesap yaptığımızda da, yine insan olmadan kaynaklı sorumluluğumuzu bir kenara iterek, Allah’a kul olacağımız yerde, menfaate tabi vatandaş olmayı yeğliyoruz.

Huzursuz ve adaletsiz durumlara karşı mantığa bürünmeyi seçiyoruz. Hiçbir günahım yok, sorumluluğumu, gerektiği gibi yerine getiriyorum, yine de işler düzgün gitmiyor, adalet ve huzuru bulamıyorum diye sitem ediyoruz. Gerçeğin öğle olmadığının bilin ile hareket etmeliyiz.  İnsan, insanlığı kayb edince, insan olmanın dışında her şey oluyor. Düşünceden mahrum şey, hiç bir şeydir. Yaşam; insana ait olduğu için, hayatı ilgilendiren her şey sorumluluk bilinci olup, iş insanda başlıyor yada bitiyor.

İnsan; yaşadıklarından ders alan ve kendine istediğini başkasına da isteyen akıl sahibi canlıdır. Bunun dışında hareket edildiğinde ise insan görünümlü canlı olur. Bizler empati kültürünü benimseyen ve sorumluluk sahibi canlılar olmalıyız. “Sorgulamanın olduğu yerde özgürlük vardır.” (Cicero)

YENİ YIL

Her yeni, beraberinde taze umut ve yeni hayalleri getirir. 2017 yılındaki beklentilerim, coğrafyamızda ölümler olmasın, barış ve huzur olsun. Mutlu yıllar…

 
Etiketler: İŞİ, SENİN, YAPMAN, LAZIM,
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Anketler
İdeal lider nasıl olmalı?
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
,