Yazı Detayı
30 Temmuz 2016 - Cumartesi 04:03
 
KURUMSALLAŞMA
Bedrettin SIĞA
bedrettinsiga@gmail.com
 
 

Kurumsallaşma nedir; işletmenin/devletin, faaliyetlerini kişilerin varlığına bağlı olmadan sürdürebilmesini ve geliştirebilmesini sağlayan bir yapı oluşturması olarak tanımlanabilir. Kişilere bağlı kalmadan, bağımsız ve sürekliliğin adilane bir şekilde sağlanmasıdır. Toplumun kendini görebildiği ve güven duyduğu kurumların vücut bulmasıdır.

Her kurum ve kuruluşun amacı nihaiyi hedefini gerçekleştirmek için insan kaynakları ve bilimlerini koordine etmektir. Sistemi oluşturan Kurumların/Kişilerin kendi kendini sığaya çekmesidir. Şeffaflığın ve adaletin hâkim olduğu yapıların vücut bulmasıdır.

 
Değişik bakış açısıyla kurumsallaşma, işletmenin tüm stratejik kararlarına ve faaliyetlerine yön veren vizyon, ana amacı ve üstlendiği ana görevini tanımlayan misyon, faaliyetlerini yürütürken uyacağını beyan ettiği kavramları içeren ilke ve değerler, izlediği yol ve yöntemleri yansıtan politikalar ve hedeflerine ulaşmak için sürdüreceği uygulamalar açısından belirli bir niteliğe, canlılığa ve sürekliliğe sahip toplumun enternasyonal aynasıdır.

 

Kurumsallaşmanın amacı; kurum, kuruluş ve işletmelerin, patron, yönetici ve önemli personele bağımlı olmadan faaliyetlerini/çalışmalarını sağlıklı bir şekilde yürütebilmeleri /geliştirebilmeleridir. Yani kurumların kişilerden ve onların “kendi becerilerine bağlı icra yöntemlerinden” bağımsız hale gelmesi ve sürekliliğin sağlanmasıdır. Bu, işletmenin önemli noktalarında insanın olmayacağı değil, öne sürülenlerin olmadığında da aksama yaşanmadan her şeyin kaldığı yerden devam edebilmesidir. Otokontrol mekanizmanın sürekliliğidir. Kurumsal onurla birlikte kişi onurunun da aziz olduğunun bilinmesi ve değer görmesidir.

 

Yönetimin üst kademelerinde oturanların etrafını danışman, güven verici elemanlar, devletin bekasını koruyanlar, işbilenler vb. adlar altında sıfatlananların yaptıkları menfaattarına ters düşmeyecek şekilde yöneticilere yol göstermektir. Sonradan gelenlere güvenmemektir. Objektif bakış açısıyla bakıldığında kurumların düştüğü olumsuzlukların nedenini görebilmekteyiz. Kurumsallaşmanın olduğu yerde, bireysel insiyatif/üstünlük yoktur, çalışanlar bir mekanizmadaki dişliler olarak kabul edilmelidir. Hz. Ömer (r.a.) birini idareci olarak tayin edince ona bir talimat verir ve bu talimatı halkın huzurunda okuturdu. Kendi akrabalarından hiç kimseye memuriyet vermemiştir. (Şibli Numânî, bütün yönleriyle Hz. Ömer ve Devlet İdaresi) Menfaat hastalığından kurtulup, genel kaideler doğrultusunda hareket etmeliyiz. Vicdani muhasebeye süreklilik kazandırarak, vicdani muhasebeyi canlı tutmalıyız. Yani sorumluluk taşıyan kişinin koltuğa bağlılığı değil, koltuğun sorumluluk taşıyana bağlı olmalıdır.

 

Sistemden kaynaklı toplumun problemlerinin ulaştığı çıkmaz ve karışıklıkların boyutu da kurumsallaşmayı zorunlu kılmaktadır. Her yönüyle Şura (Bilgi alışverişi) sistemini geliştirerek, doğruya en yakın karar verme yeteneğini sergilemeliyiz. Hz. Muhammed (s.a.v.) herhangi bir işe görevli tayin edeceğinde, uzmanlık ve yeterliliği (ehliyet ve liyakati) diğer kriterlerin önünde tutardı. Layık olan kişileri, yaşlarına, ırkına/soyuna bakmaksızın göreve getirirdi. “Emaneti ehline teslim etmek” ve “insanlar arasında adaletle hükmetmekle (Nisa 58) emrolunan Peygamber’in ümmeti olarak yolunu yolumuz olarak benimsemeliyiz.

Yaşam; dün, bugün ve yarınlardan ibarettir unutmayalım! Empati kurmanın ve düşünerek hareket etmenin zamanıdır. Kin ve nefretle kalkan, rüzgar ve fırtına biçer. Felsefenin kendisi akıl jimnastiğidir, neden, nasıl gibi suallerin cevap bulmasıdır.

 
Etiketler: KURUMSALLAŞMA,
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Anketler
İdeal lider nasıl olmalı?
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
,