Yazı Detayı
13 Şubat 2016 - Cumartesi 07:34
 
ÖLÜMÜN MERHAMETLİ VE KORKUNÇ ADALETİ
Mazlum TAŞ
mazlumtas@windowslive.com
 
 

Bazen ölümü çok seviyorum.

 

Öldükten sonra bir hayatın olup olmaması değil beni etkileyen. Beni asıl ilgilendiren, Makedon dağlarındaki bir çobanın yanında, Büyük İskender’in ölümü; Musa’yla beraber, ona ödün vermeyen Firavun’un ölümü; Kral Duncan’ı hırsı için öldüren, Macbeth’in ölümü; masum ve çaresiz bir ceylanı parçalayan aslanın ölümü…

 

Ölümün çok adaletli olduğunu düşünürüm bazen. Asıl hukukun bu korkunç ve sınırsız yok oluşta olduğunu hissederim.

 

Neron, doğum gününü emsali görülmemiş bir şekilde kutlamak için Roma’yı yakar, köleleri ana yolun çevresine karşılıklı dizilmiş sütunlara asar ve arabasıyla bu yoldan geçer. Roma cayır cayır yanmakta ve köleler çarmıha gerilmiştir. Birden bir kölenin bir şeyler söylemek istediğini duyan Neron, merdiveni kölenin asılı olduğu sütuna dayar ve çarmıha gerilmiş kölenin ağzına uzatır kulaklarını. Yüzü kan içinde kalan; susuzluktan, açlıktan ve yorgunluktan harap düşmüş olan köle son bir çare, kendini zorlayarak “iyi ki doğdun Neron” der.

 

Sanırım, ölüm en adaletli kavram.

 

Yeryüzünde sömürgelerini insafsızca yöneten gaddar krallar, köylüden topladıkları vergilerle kendileri için haremler kuran padişahlar, katedrallerde piskoposlar, saraylarda şeyhülislamlar, savaş alanlarında generaller ve ıssız dağlarda çobanlar, ağır işlerde işçiler, terziler, berberler, simitçiler, çöpçüler yaşadı. Hepsi de ölümün o soğuk ve kasvetli kıskacına yakalandı.

 

Hz. İsa’yı çarmıha gerdiklerinde ölüm kenarda bekliyordu.

 

Hz. Muhammet, ölümü hep yanında taşıyarak yaşıyordu.

 

Stalin ve Hitler savaşları yönetirken sonlarının, bir gün öldürdükleri insanlar gibi olacaklarını biliyorlardı.

 

Ölüm, adaletini her zaman yanında taşır ve vakti geldiği zaman kulaklarımıza hafifçe “iyi ki doğdun Neron” diye fısıldar.

 

Haksızlık yaptığım insanları, eziyet ettiklerimi, kin ve nefret beslediğim eski dostlarımı, eskiden sevip de şuan içimde onlara karşı iyi duygular beslemediğim arkadaşlarımı, hakaret ettiğim ve kalbini kırdıklarımı düşündüğüm zaman hep Neron olduğum aklıma gelir ve kulağıma bir fısıltı dolanır:

 

“iyi ki doğdun Neron”

 

Bu cümle sanki bana bir hesaplaşmanın olacağını sezdirir. Ölümün, adaletli bir yok oluş biçimi olduğunu düşündürür, bir gün sahip olduğum ne varsa tümünü yitireceğimi htirir.

 

Birilerinin hırsları için o kirli savaşlarda ölen masum insanların yanında Büyük İskender’in, Aslan Yürekli Richard’ın, Selahattin Eyyubi’nin, Hitler’in, kurbanlarını kuyulara attıran Kuyucu Murat Paşa’nın ölümleri bana huzur verir.

 

İstemediği halde savaşıp ölenlerin yanında bu kirli savaşları yapanlar da bir gün ölür ve kulaklarımıza bir fısıltı dolaşır:

 

“iyi ki doğdun Neron”

 

Can çekişen köleyi zevkle dinleyen Neron da öldü.

 

Ölüm, Neron’a da şefkatli adaletini sundu.

 

Çarmıha gerilen köle “iyi ki doğdun Neron” diyordu can verirken.

 

Neron gülüyordu.

 

Roma’yı yakarak kendisine bir doğum günü partisi sunuyordu.

 

Merhametli ve korkunç ölüm, tüm şefkatiyle Roma’yı yakan adamı kucaklıyordu ve kulaklarına bir şeyler fısıldıyordu ateşin sesine eşlik ederek:

 

“İyi ki doğdun Neron”

  

 

 

 

 
Etiketler: ÖLÜMÜN, MERHAMETLİ, VE, KORKUNÇ, ADALETİ,
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Anketler
İdeal lider nasıl olmalı?
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
,