Yazı Detayı
04 Mart 2017 - Cumartesi 22:37
 
ÖRNEK
Bedrettin SIĞA
bedrettinsiga@gmail.com
 
 

İki insan alım-satım için bir araya geliyorlar. 1. Adam, 2. Adama para vererek, kendisine bir öküz almasını talep eder. Öküzün rengi, beyaz, siyah, kırmızı, yeşil, mavi, sarı, kahverengi, turuncu ve kısacası mevcut rengeler den hiç birisi olmayacak.

2. Adam ise, tamam sana belirttiğin ölçülerde öküz alacağım. Yalnız, Pazartesi, Salı, Çarşamba, Perşembe, Cuma, Cumartesi, Pazar ve yağışlı havalarda, güneşli günlerde ve bulutlu günde gelmeyeceksin, onun dışında hangi gün gelirsen Öküzün hazırdır. Deyip ayrılıyorlar.

Paranın sahibi 1. Adam arada birkaç ay geçtikten sonra öküzün getirilmediğini görünce, 2. Adamı arar ve buluşurlar. Öküzün durumunu sorar. 2. Adam sana gün belirtmiştim. Daha o gün gelmedi. 1. Adam ya! Senin belirttiğin unsuların dışında gün yoktur. 2. Adam ise, senen belirttiğin renklerde de öküz bulunmaz.

1.Adam, 2. Adamı hocaya gitmelerine davet ediyor. A köyün imamına giderek, 1. Adam; yukarıda belirttiğim renklerin dışında bir öküzün temini için para verdiğini, ancak bu güne kadar bu görevin yerine getirilmediğini beyan eder. Hoca 2. Adama sorar sizler ne derisiniz? 2. Adam; yukarıda belirtilen günlerin dışında ne zaman gelirse, öküzün hazır olacağını söylemiştim. Köyün Hocası; bu davayı benim görmem hususunda huşularım var. Sizler B köyün hocasına gidin, o benden daha tecrübelidir diye yol gösterir. Her ikisi B köyün hocasına giderek, hocaya yukarıda belirttiğim gibi mecralarını anlatırlar ve hoca biraz düşündükten sonra, onlara köyün ağasına gitmelerini önerir.

1. ve 2. Adam köy ağasına giderler ve yukarıda belirtilen durumu izah ederek, köy hocası tarafından kendilerine gönderildiğini açıklarlar. Ağa; tam yerine geldiniz ve cümbür cemaati çağırır ve beraberlerinde bir keçenin de getirilmesini söyler.Bütün köy halkı, köyün yukarısında bulunan tepeye çıkarlar ve keçeyi sererek, 1. Ve 2. Adama başlı ayaklı (69 tipi) uzanmalarını söyler. Her iki adam keçeye uzandıktan sonra, güzelce ne onları bağlar ve yokuş aşağı bırakırken, köylülere de tekmelemelerini emer eder.

1.Adam yere düşer ve diğeri de ona çarparken, öküzün rengi ne olursa olsun kabulümdür der. 2.Adam yere düşer ve diğeri de ona çarparken, hangi gün olursa olsun öküzü temin etmeye hazırım diye belirtir. Köylüler durumu ağaya bildirirler. Ağa bırakın ta düzlüğe kadar işlem devam etsin. Düzlüğe geldiklerinde, keçeyi açar ve adamları çıkarır. Adamlara bir daha sorar, anlaştınız mı, yoksa başka bir işlemi düşüneyim mi?

1. ve 2. Adam ağaya; Allah sizden razı olsun. Başka işleme gerek yok. Hemen gidip sorunu hal edeceğiz diyerek ayırılırlar.

Birlikte yaşamı idame edenler, insani ve dini çerçevenin dışında hareket edildiğinde, yaşamı cehenneme çevirirler. Hayatı ne kadar çekilmez kılarsan kıl, sonucu daima barıştır. “Fare ne kadar toprak kazarsa kazsın, toprağı kendi kafasına döker.” (Kürt Atasözü)

 
Etiketler: ÖRNEK,
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Anketler
İdeal lider nasıl olmalı?
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
,