Yazı Detayı
21 Kasım 2016 - Pazartesi 23:02
 
ORTADOĞU’DA YAŞAM
Bedrettin SIĞA
bedrettinsiga@gmail.com
 
 

Zemini kaygan toprak, kaymaya müsaittir. Temeli olmayan insan ise ezilmeye, sömürüye ve yok olmaya mahkûmdur.

Ortadoğu'da yaşayan halklar ve devlet konumunda bulunanlar dahil kendi iradeleri ile hareket etmediği müddetçe, egemenler tarafından kullanmaya ve yönlendirmeye müsaitler. Bütün olumsuzluklar üzerinde meseleye yaklaştığımızda, huzurun tesisi için çalışan güçlere yardım edilmesi gerekirken, yollarının tıkanması yönünde çaba sarf etmek neyi ifade ediyor? Hz. Muhammed (sav.) şöyle buyrulur; “Devlet başkanından evdeki hizmetçiye kadar her seviyedeki yönetici, idare ettiklerinden mesul dur.”(Buhari, Cuma 11)

Kolektif düşünce ile menzile yardımcı olunacağı yerde hep sorun çıkarmak ne anlama geliyor?

Tarih boyunca dünya medeniyetlerine ev sahibi yapan Ortadoğu’nun bu huzursuzluğa düşmede acaba payımız yok mu? Dünyaya yol gösteren bütün Dini rehberler olan Peygamberler bu mübarek topraktan çıktıklarının bilincinde miyiz? Yaşadıklarımız ve yaşattıklarımız üzerinde meseleye yaklaştığımızda maalesef!

Yaşadığın toprakların değerini bilmezsen, değeri bilen yabancılar, seni oradan defnetmek için her yolu mubah görürler. Dünde, bugünde yaşadığımız ve yarında yaşayacağımız budur. Hz. Muhammed (sav.) “Zulümden kaçınınız. Çünkü zulüm, kıyamet gününde bir karanlıktır.” Buyurarak, dinimizin zulmü ve haksızlığı yasakladığını bildirmiştir. Diğer bir hadiste ise; “Şüphesiz Allah, dünyada insanlara eziyet edenlere azap edecektir.”

Ortadoğu’nun da huzura ve barışa ihtiyacı var. Buna odaklanmalıyız. Ya egemenlerle hareket edenler ne yapıyorlar? Coğrafyamıza kan, gözyaşı ve hukuksuzluktan başka katkıları var mı?

Huzursuzluğa sebep olan nedenleri göz önüne alınarak sebeplerinden çıkan sonuca odaklanmaktan ziyade, nedenleri ortadan kaldırarak, sonucu izlesek daha yerinde olur. Maalesef sonuç zayıf göründüğü için herkes sonucun nedenlere sebep olduğu mantığına bürünüyor. Bu durum kendi kendini tatmin etmekten başka bir şey değildir. Bu kandırmaca ne zamana kadar devam eder.

Konuşmayı bırakarak, yaptıklarımız üzerinden değerlendirildiğimizin bilincinde olmalıyız. Yarın geç olmadan, şimdiden tedbir almalıyız. Yoksa Ortadoğu’da ki olayları görmezden geldiğimiz sürece ve tekli yapıda direndiğimiz müddetçe huzur bulamayız. Hüküm edicilere malzeme olmaktan öteye geçemeyiz. “Heqî mîzane. Dema neheqî têkil dibe denge xiradibe.”

İnsanca ve empatili hareket edilmediği zaman, maddi ve manevi kayıpların yanında ruhi hastalık, düşünce üretmeyen insan görünümlü varlık ve yaratan tarafından verilen sorumluluklardan bıhaber bir yaşam sürdürürüz. “Gotin û kirin ji hev dûre.”

 
Etiketler: ORTADOĞU’DA, YAŞAM,
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Anketler
İdeal lider nasıl olmalı?
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
,