Yazı Detayı
26 Kasım 2015 - Perşembe 12:28
 
SEN SADECE YAŞADIĞINI YAŞARSIN…
İhsan GEYLANİ
geylanihsan@gmail.com
 
 

Alarmın o tiz ve kulak çınlatan sesi ile uyandı. Yüzükoyun yatan bedenini hiç incitmeden doğruldu yatağında. Dizlerinin üzerine çöktüğünde yorgan şal misali öylece kalmıştı geniş omuzlarında. Hala uyukluyor ve bilinçsizce yatağını seyretmekle meşguldü. Ağır ağır çıktı yatağından ve reflekse dönüşen o sabahların değişmez kuralı yüzünü yıkamaya gitti. Musluğu açıp önce ayna da kendine baktı. Yine değişen bir şey yoktu. Her sabah aynı ayna aynı kişi ve aynı evin soğuk suyu. Avucunu doldurup buz gibi suyu yüzü ile buluşturduğu anda afyonunu patlatmıştı. Havlu ile yüzüne bastırmadan kurulanıp. Tekrar yatak odasına döndü. Hiç değişmeyen gündelik iş programı içerisinde ne yapacağı konusunda pekte endişeli değildi. Dolabından tek düze eline geçen kıyafetleri ile şuursuz bir kombinden sonra kapıya yöneldi.

 Kapıya yöneldiği anda kapının hemen sağında bulunan komidinin üzerinde rastgele atılmış sigara ve çakmağını cebine koyup çıktı odadan. Aylardır devam eden kahvaltısız sabahlar artık alışkanlık haline geldiği için karnının açlığını umursamıyordu bile. Dış kapıyı açmadan önce anahtar girişinden anahtarını da aldı ve cebinden bir sigara çıkarıp dudaklarının arasında yakmadan bekledi. Taki ayakkabılarını giyene kadar. Ve apartman yönetiminin kurallarını zevkle çiğneyerek yaktı sigarasını. Fırçalamadığı dişlerinin ağzında bıraktığı akşamdan kalma kokuya sigaranın ağır kokusunu da ekleyip. İlk nefesini ciğerlerinin rakımı en düşük noktasına kadar gönderdi. Ve binadan çıkışın da karlı bembeyaz doğanın karamsar tarafına bir adım atarak. Sigara dumanına ekledi içinin en içinden gelen offuuu.  
Yürümeye başladı sitenin ana cadde ye bakan kapısına doğru. Bu gün çıkacağı dördüncü kapının olduğunu anımsadı bi an. Ve daha kaç tane kapı açacağını hesaplamaya başladı. İçinden çıkamadığı hesabın sonuçsuz kalacağını bildiğinden fazla uğraşmadı bünyesi ile. Sessizce yürümeye devam etti sigarasının izmaritine dayanmış kısmından bir nefes daha alarak. İzmariti her zaman ki alışkanlığından olsa gerek yere sertçe fırlattı ve ateşinin kaldırım taşında dağılışını izledi. Neden yapıyordu ki? Bırakmayı hiç düşünmediği, içerken mutlu olduğu sigara idi her zaman ki sigaralardan farkı olmayan. Bir serzenişin dışa vurumu mu? Yâda bedensel bir öfke mi. Bilinmez. Yıllardır olduğu gibi biten her sigarasının izmariti ya yerde feci bir şekilde parçalayacak yâda bir küllüğün dibinde güçlü parmakları tarafından edilecekti. İşyerinin olduğu binanın önüne geldiğin de. Hiç değişmeyen o sahne tekrardan canlandı. Gece bekçisinin kulübesinde, elleri o tombul göbeğinin üzerinde parmakları birbirine kenetlenmiş uykulu bedenine bir balyoz indirircesine camına vurdu. Bekçinin her sabah ki o irkilişi onun gündelik hayatında pazar günlerini saymazsak ilk gülümseyişi olurdu. Uykudan uyanan Bekçinin o tebessümü ise gününe umut ekleyen bir not olarak kalıyordu kendi köşesinde. Hiç kullanmadığı asansörü bu sabahta yine kullanmadan çıktı işyerinin olduğu üçüncü kata. Merdivenleri kullanımı onun için ufak bir egzersizden başka bir şey değildi. İşyerinin olduğu daire merdiven çıkışının tam karşısında idi. Kapının kilidini çevirirken çıkan ses tüm kata usulca yankılanarak kayboluyordu. Kapıyı arkasından kapatıp. Odasına geçmeden önce mutfağa yöneldi ve semaverin elektrik tuşunu devreye soktu. Semaverin mesaisinin başladığından emin olur olmaz. Odasına yöneldi ve kapıyı sessizce açtı. İçeride onu bekleyen biri varmışçasına. İçeri girip paltosunu askıya asması ve ellerini ovuşturması yoğun bir günün onu beklediğinin habercisi idi. Masanın üzerinde ki notu okuduğun da ise gözlerine inanamadı...

 
Etiketler: SEN, SADECE, YAŞADIĞINI, YAŞARSIN…,
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Anketler
İdeal lider nasıl olmalı?
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
,