Yazı Detayı
31 Mayıs 2016 - Salı 00:32
 
SİYASETTEN KARAGÜN (20.05.2016)
Bedrettin SIĞA
bedrettinsiga@gmail.com
 
 

Gerçekler, hayatın ta kendisidir. Eğer hayatı inkâr edersek, insanların yeryüzünde yaşayan diğer canlı varlıklardan farkı kalır mı? Her gün gözümüzün önünde yok olan/ölen insanlar veya varlıklar nereye göç ediyorlar? Ve mantık bizlere şunu diyor; bu dünyadan sonra başka bir yaşam daha vardır. Gerçek olan, herkes yaptıkları ile bir gün buluşacaktır. Güce dayalı yapılan işlemler, hesapsız kalmayacaktır. Hz. Ebubekir (r.a.) “Doğruluk emanet, yalancılık hıyanettir.” Siyasetçiler, emanetçi olmalıdırlar.  

Türkiye Demokrasinde 20.05.2016 siyasetin kara günü olarak tarihteki yerini aldı. 20.05.2016 tarihin beraberinde getireceği hukuksuz ve vicdansız uygulamalarına, hep beraber tanık olacağız. Sorunların TBMM’de çözülmesi gerekirken, TBMM’nin halkların değil, egemenlerin olduğunu bir kez daha gayri vicdani yüzünü gösterdi. Hiçbir hal üzere farklılıkları kabul etmeyeceklerini dünyaya haykırdılar. AKP, CHP ve MHP si bir olup, Kürtleri parlamentodan atmak için ne gerekiyorsa onu yaptılar. Bir kez daha Kürtlerle kardeş olmadığını ve et ile tırnak misalinin kandırmacadan ibaret olduğu gerçeği hâsıl oldu. Bu durumun kaybedeni kimdir?

Basit hesapla bakıldığında, Kürtler meclisten atıldı. Gelecek açısından değerlendirildiğinde ise, Kürtleri ve Türkleri bir arada tutan değerlerin yok olduğu ve haliyle Kürtlerle birlikte Türklerde kaybedenler arasındadır.  Ülkemizde Demokrasinin lafta olduğu cümle âleme ilan edildi.  Hep birlikte Türkiye’yiz söylemi yine slogan olarak kaldı.  Hâlbuki halkların bir arada eşitçe ve huzur içinde yaşamalarını hep hayal etmişiz ve etmeye de devam edeceğiz.  Bu rüya bir gün gerçeğe everilecektir (Ebedi, daima). ahmetaltan111@gmail.com “Bir örümcek türü var… Avını yakaladığı zaman zehrini içine zerk ediyor, o zehir avın iç organlarını eritip sıvılaştırıyor… Örümcek o sıvıyı emip beslenirken av da ölüyor. Bugün kim ne kadar kızarsa kızsın, CHP ne kadar “dokunulmazlıklar için anayasa mahkemesine giden bizden değildir” derse desin, ulusalcılar maskelerinin indirilmesine ne kadar öfkelenirlerse öfkelensinler bugün karşımızdaki gerçek, Türkiye’nin kurtulmak için HDP’ye muhtaç olduğu gerçeği. Bunun için daha yargı harekete geçmeden yargının vereceği kararı açıklayıp, “bugünler iyi günler, daha da kötü olacaklar” diyerek HDP’lilerin tutuklanacağını müjdeliyor taraftarlarına. HDP’nin ortadan kaldırılması büyük bir şiddetin de yolunu açacak. Kaderiniz, geleceğiniz, “laikliğiniz”, özgürlüğünüz yıllarca küçümsediğiniz Kürtlere bağlı.” Siyasete olan güven, tümden hükmünü yitirir.

TBMM’deki 20.05.2016 uygulaması, tarihe kara leke olarak geçeceğinden kimsenin kuşkusu olmasın. Dikensiz bir yaşamı benimsemediğinin bariz göstergesidir. Renkler ve diller zenginlik olduğu halde, neden teklikte ısrar ediliyor. Anlamak mümkün değildir. Eğer günü gün etmekten öteye akli bir şekilde yaklaşım gösterebilsek, umarım uykudan uyandığımız gibi, geleceğin güçlü birliktelikten geçtiğinin farkına varacağız. Bu durumun geç olmaması, hassasiyetin öne çıkacağı günü hayal ediyorum. Rüyanın gerçeğe dönüşmesi umuduyla!

Siyaset ne içindir; 20.05.2016 tarihinde TBMM'de yapılan tarihi oturumla, siyasetin, siyaseten işlevini yerine getirmediğini göstermektedir. Herkes için menfi durumdur. Siyaset, gelecektir, sorun çözmektir. İşlevsizleştirilmemesi gerekir. Sahip çıkılmalıdır. Bu gün siyasetin meditasyona uğradığı gün olarak anılacaktır. Akıl tatildedir. Hz.Mahammed (s.a.v.) şöyle buyrulurlar; “Bilin ki, ümmetimin en kötüleri, şerlerinden korkulduğundan dolayı saygı gösterilen kimselerdir. Bilin ki, şerrinden korkarak halkın saygı gösterdiği kimse benden değildir.” 

Umutsuzluk, tükeniştir ve insani vasıflara terstir. Varız ve umutluyuz.

Bêhêvîbunî, xilazbîna miroviye û ne gorî vasfê insanaye. Hene û hivîne jî. (Kurdî)

 
Etiketler: SİYASETTEN, KARAGÜN, (20.05.2016),
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Anketler
İdeal lider nasıl olmalı?
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
,